با استعانت و توکل بر خداوند متعال پس از ماهها تلاش و كوشش جهت راه اندازي واحد زايمان بدون درد در بيمارستان لامرد بطور يقين و افتخار تمام اعلام مي داريم كه اين بيمارستان در راستاي انجام اين كار مهم و اساسي خصوصا در طرح تحول سلامت آماده و پذيراي مادران عزيز حامله مي باشد.

حال جا دارد چند نكته جهت آشنايي بهتر با اين واحد را عرض كنيم.

به گفته يكي از پزشكان بيهوشي اين بيمارستان:

بطور طبيعي درد زايمان از حدود چندين ساعت قبل از زايمان بصورت دردهاي متناوب و منظم شروع شده و بتدريج همراه با تغييرات آناتوميك و فيزيولوژيك بدن ، مدت و تعداد سيكل هاي درد زيادتر شده تا در نهايت ، در صورت پيشرفت طبيعي ، منجر به تولد نوزاد مي گردد. بنابراين بيشترين درد نيز مربوط به مراحل آخر مي باشد.

طی هماهنگی با پزشکان متخصص زنان و زایمان و بیهوشی جهت کاستن از درد مراحل آخر زایمان در مرحله ای که پیشرفت زایمان قطعا می تواند منجر به تولد از طریق زایمان طبیعی شود با انجام بی دردی از دو طریق بی حسی از راه کمر و گاز بیهوشی می توان از شدت این دردها کاست و از بین برد که این کار توسط پزشک بیهوشی و با مراقبت کامل تکنسین بیهوشی انجام می گیرد.

و باید عرض شود بعد از انجام زایمان طبیعی بدلیل ادامه دار بودن بی حسی نیازی به تزریق دوباره بی حسی جهت کار مامایی نیست و ماماهای محترم باخیال راحت می توانند (البته با همکاری مادر محترم) کار خود را به پایان برسانند.

حال جا دارد این نکته ذکر شود ، در صورت تایید متخصص زنان و زایمان مبنی بر اینکه آیا این مادر با توجه به شرایط بدنی و وضعیت قرار گیری جنین می تواند کاندید مناسبی برای انجام زایمان بدون درد باشد یا نه؟

این واحد کار خود را شروع می نماید:

این واحد متشکل از 2 نفر پزشک زنان و متخصص بیهوشی یک نفر ماما ، یک نفر تکنسین بیهوشی و مادر حامله می باشد. که با حضور دائم تکنسین بیهوشی بر بالین بیمار خیال مادر از لحاظ کنترل علائم حیاتی و اقدامات لازم حین زایمان از لحاظ بیهوشی راحت خواهد بود.

امید است در راستای کمک به مردم منطقه در جهت کاستن از درد و رنج مادران حامله خصوصا دل نگرانی های ایشان در ماه آخر بتوانیم در حد و بضاعت خود خدمتی کرده باشیم.

 

لازم به ذکر است برای انجام این پروسه برای هر مادر نیازی به نام نویسی و گرفتن نوبت از قبل نمی باشد.

فقط تنها کاری که مادران عزیز می بایست انجام دهند این است که در بدو ورود به زایشگاه  بیمارستان و بستری شدن در این بخش به ماماهای عزیز این نکته را ذکر کرده که تمایل به انجام زایمان بدون درد دارند و زمانی که شرایط مادر و جنین برای انجام این پروسه آماده بود خود پرسنل زایشگاه اقدام به اطلاع به پزشک بیهوشی و تکنسین

می کنند.

مادران عزیز توجه داشته باشید تا شرایط شما و جنین درون شما مناسب برای انجام زایمان بدون درد نباشد.

هر اقدامی جهت بی دردی شما ممکن است به ضرر شما باشد.

پس خواهشمند است اصرار شدید بر انجام بی دردی بخاطر کاستن از درد خود نکنید. قطعا پرسنل زحمتکش زایشگاه شما را درک کرده و در اولین فرصت در صورت نبود مشکل اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

 

 

 

بطور طبیعی درد زایمان از حدود چندین ساعت قبل از زایمان بصورت دردهای متناوب شروع شده و به تدریج همراه با تغییرات آناتومیک و فیزیولوژیک بدن ، مدت و تعداد سیکلهای درد زیادتر شده تا در نهایت، در صورت پیشرفت طبیعی، منجر به تولد وزاد  میگردد. بنابراین بیشترین درد نیز مربوط به مراحل آخر می باشد.

 

طی هماهنگی با متخصص زنان و زایمان جهت کاستن از درد مراحل آخر زایمان، در مرحله ای که پیشرفت زایمان قطعا می تواند منجر به زایمان گردد با انجام بی حسی از راه کمر میتوان به مدت حدود یک و نیم ساعت دردهای زایمان را از بین برد، که این کار توسط متخصص بیهوشی و با مراقبت کامل تکنسین بیهوشی انجام می گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1393-11-24 12:18        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ